Polski English Deutch wyjście strona główna
 
  jesteś tutaj: nadzieja.pl > rodzina on-line > wybieranie partnera...    
 

WYBIERANIE PARTNERA
NA CAŁE ŻYCIE

Według Bożego postanowienia, człowiek, któremu nie dobrze jest być samemu, ma przejść przez życie z jednym partnerem. Dla chrześcijanina wybieranie partnera stanowi proces identyfikowania się z kimś, z kim ktoś zamierza spędzić całe życie w obopólnym zadowoleniu i wzbogacaniu wzajemnych kontaktów. Oznacza to znalezienie kogoś, z kim będzie można przeżyć 20, 30, 40, czy 50 lat, a w tym czasie stawiać czoła wszystkim życiowym wzlotom i upadkom. Dla chrześcijanina obejmuje to także dostrzeżenie tej osoby, którą dla nas wybrał Bóg, jako partnera. Faktycznie obejmuje to prawdziwą współpracę z Bogiem w wyborze kogoś, z kim będziemy mogli żyć przez całe życie.

Wybór partnera jest rzeczą bardzo poważną i bardzo świętą, ale równocześnie jest to proces sprawiający nam przyjemność. Jest tak dlatego, że nie mówimy tu o czymś, czego można dokonać w krótkiej chwili, ale o czymś, co wymaga wiele czasu.

W procesie dokonywania wyboru wielką wartość ma możliwość rozważenia różnych opcji i możliwości. Mówiąc prosto, zainteresowanym można by udzielić takie rady: wyeliminuj niechciane i nieodpowiednie opcje w oparciu o wcześniej ustalone kryteria, a następnie wybierz najlepszą z dostępnych możliwości. Czy jednak oznacza to, że możemy mieć więcej, niż jednego partnera?

Oczywiście, że jest to możliwe. Aby dokonać wyboru jednego partnera, jest rzeczą konieczną, abyśmy mieli kontakt, byli otoczeni wieloma osobami, zanim zdecydujemy się na tę jedną osobę, z którą mamy zamiar przeżyć całe życie. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tym sposobem wyeliminujemy tych, których nie chcemy i pozostawimy tylko taką osobę, z którą będziemy umieli żyć. Jest bardzo ważny fakt, jaki powinienem wziąć pod uwagę przy wyborze osoby, z którą chcę spędzić całe życie. [w górę]

O tych czynnikach można pomyśleć w świetle różnych kryteriów, czy pomocy, jakimi dysponujemy, gdy chodzi o dobieranie sobie partnerów. Jakie są to pomoce? Po pierwsze i ponad wszystko inne, ty i twoja partnerka (partner), lub potencjalny partner, jak należy to powiedzieć, powinniście zastanowić się nad tym, co Bóg myśli na ten temat. Wasze religijne przekonania, są tu bardzo i to bardzo ważne. Powinniśmy zatem poszukiwać takiej osoby, której przekonania religijne są podobne do twoich.

Inne ważne kryterium, czy rada, brzmi prosto: powinniście znaleźć kogoś, kto posiada podobne wartości i cele do waszych. Jeszcze inna rzecz, którą należy wziąć pod uwagę, to dobranie sobie partnera, który będzie w stanie zaspokoić wasze potrzeby uczuciowe, dać wam zadowolenie i poczucie bezpieczeństwa. Znalezienie partnera, który będzie umiał zaspokoić te potrzeby, spowoduje, że poczujecie się znacznie szczęśliwsi, niż gdyby tego uczynić nie umiał. Potrzebą człowieka jest nie tylko otrzymywanie miłości, ale też jej dawanie. Tak więc wszystkie te rzeczy są ważne, jeśli układamy tu już jakieś kryteria.

Zwróćmy jednak uwagę na to, co należy rozumieć przez słowo „wartości”? Jeden ze sposobów zdefiniowania wartości, to określenie jej słowami: „ideał, zwyczaj, przekonanie, które bardzo mocno pielęgnujemy”. Jest to coś, co stanowi jakby rdzeń w życiu danego człowieka. Te rzeczy naprawdę określają nasz sposób postępowania, nasze reakcje w różnych sytuacjach i nasze odpowiedzi. Dlatego jest rzeczą ważną, aby dwie osoby, które mają zamiar rozpocząć wspólne życie, posiadały takie same wartości. Aby potrafiły dostrzec te szczególne wartości, które w życiu są bardzo ważne. Szczególnie, jeśli jedna z osób patrząc na wartości tworzy z nich pewną hierarchę, jedne wartości stawiając wyżej od drugich. Właśnie dlatego jest to rzeczą tak ważną, aby te wartości, które stawiamy na pierwszym miejscu były u obojga partnerów takie same. Popatrzmy, na przykład, na religię. Mówimy tu o pewnej instytucji, która posiada wielką wartość. Ta wartość stanowi podstawę całego życia i możliwe jest, że będzie ona miała wpływ na to, w jaki sposób się zachowujemy, kim jesteśmy. Dlatego ważne jest, aby człowiek, czy oboje partnerzy, przywiązywali taką samą wartość do religii.

Są także i inne rzeczy, które posiadają szczególną ważność, a są to prawda, czy uczciwość. Jeśli planujemy wspólne życie i w tych sprawach powinniśmy mieć podobne wartości. [w górę]

Wracając jeszcze do wartości religijnych, rodzi się pytanie, czy jest to możliwe, aby dwie osoby posiadały takie same wartości religijne, a jednak ciągnęły, jak określa to Biblia, nierówne jarzmo? Odpowiedź brzmi prosto: tak. Bo wybór religii nie musi był wynikiem działania danej osoby; takie rzeczy mogą być wynikiem pewnych uwarunkowań, a więc dwie osoby nie muszą pod tym względem być takie same. Dla przykładu, możemy oboje być wyznawcami w tym samym kościele, a jednak różnić się głębokością naszego oddania Chrystusowi. Jedna osoba może być bardziej oddana, niż druga. Musimy sobie zdefiniować, co rozumiemy przez poddanie się Chrystusowi. Jeśli bowiem mamy różne poziomy poddania się, wtedy będziemy chcieli być może czynić różne rzeczy w tym samym czasie. I to właśnie może spowodować, że nie będziemy ciągnąć równego jarzma. Jest też jeszcze inna rzecz, którą warto rozważyć. Możemy mieć dwie osoby, które decydują się na małżeństwo, są tego samego wyznania, a jednak wywodzą się z różnych środowisk. A to z kolei może decydować, że będziemy się różnić się nie tylko w sposobie patrzenia na pewne rzeczy, ale i w reagowaniu na nie. I to mimo faktu, że oboje jesteśmy chrześcijanami. Tak więc gdy chodzi o wybór partnera, jest to cały proces i dlatego powinniśmy bardzo ostrożnie do tego podchodzić, patrzeć na wszystkie aspekty i oceniać je właściwie. Wtedy każdy człowiek musi podjąć decyzję, czy damy radę iść razem przez życie, nawet, jeśli mamy pewne różnice.

Podsumowując więc, jakiej rady można by udzielić młodej osobie, która przygotowuje się do małżeństwa? Po pierwsze, porozmawiaj o tym z Bogiem. Przekonaj się, co Bóg powiedział na temat małżeństwa. A potem módl się w tej sprawie i to bardzo szczerze, prosząc Boga o prowadzenie, abyś mógł (mogła) wybrać właściwą osobę. Po drugie, porozmawiaj o tym z rodzicami. Jest to właściwe w każdej sytuacji, ale w szczególności, gdy młodzi mają rodziców chrześcijan, którzy kierują się głównie jednym kryterium, z którego zawsze powinniśmy korzystać. Mogą to być także inne osoby, które mają znaczenie w życiu danej osoby i mogą służyć pomocą. Może to być pastor, jakiś doradca, czy może jakiś nauczyciel, czy ktokolwiek. Być może jest to dobry przyjaciel, chrześcijanin, który także może służyć pomocą. I jest jeszcze trzecia rzecz: staraj się wejrzeć w siebie, poznać siebie. Poznaj swoje potrzebę miłości, potrzebę poczucia bezpieczeństwa, potrzebę uczucia i emocjonalnego wsparcia. Abyś mógł (mogła) poznać siebie, są pewne ważne rzeczy w życiu, które koniecznie musisz poznać. Następnie poznaj osobę, która jest potencjalnym kandydatem na partnera na całe życie. Poznaj możliwości tej osoby. Poznaj potrzeby tej osoby, gdy chodzi o miłość, uczucie i poczucie bezpieczeństwa. Pomyśl, czy ta osoba jest w stanie dostarczyć ci tego, czego potrzebujesz i czy ty jesteś w stanie dać tej osobie to, czego potrzebuje. I w końcu staraj się złożyć razem dwie rzeczy: twoje potrzeby i potrzeby twego partnera. Staraj się dostrzec, czy razem będziecie w stanie wypracować z czasem coś, co chcecie osiągnąć. Wyobraź sobie siebie po jakimś czasie i popatrz, czy będziecie razem w stanie coś osiągnąć po latach. Na to potrzeba popatrzeć przez pryzmat miłości, ale także czasu i chrześcijaństwa. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę. [w górę]

 
 

główna | pastor | lekarz | zielarz | rodzina | uzależnienia | kuchnia | sklep
radio
| tematy | książki | czytelnia | modlitwa | infoBiblia | pytania | studia | SMS-y
teksty | historia | księga gości | tapety | ułatwienia | technikalia | e-Biblia | lekcje
do pobrania
| mapa | szukaj | autorzy | nota prawna | zmiany | wyjście

 
  

© 1999-2003 NADZIEJA.PL Sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Bank: BPH PBK VI/O w Warszawie, PLN: 11 1060 0076 0000 3200 0074 4691
Bank Swift ref. BPH KPL PK